ایران رتبه اول تولید مقالات علمی در بین کشور های اسلامی را دارددکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مرکز مطالعات سالمندی کوهورت در نیشابور با بیان اینکه این رتبه را در تعداد و کیفیت مقالات علمی 10 سال زودتر از افق چشم انداز کسب کرده ایم افزود: با اینکه ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد اما سهم تولید علم در ایران از هفت صدم درصد در سال 1996 به 1،8 درصد در سال جاری رسیده و در آی.اس.آی نیز رتبه 17 جهان را دارد.
وی اظهار کرد: تعداد دانشمندان برتر ایران در رشته علوم پزشکی نیز طی چهار سال گذشته از 180 نفر به 550 نفر رسیده است.
وی با بیان اینکه در 2 سال گذشته شاهد افزایش کیفیت مقالات علمی بوده ایم گفت: ایران چهارمین کشور جهان از نظر تعداد افراد تحصیلکرده در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و پی.اچ.دی است که باید زیرساختهای لازم را برای فعالیت این نیروها فراهم کنیم.
ملک زاده افزود: تعداد مراکز تحقیقاتی کشور از 479 مرکز در ابتدای سال 92 به 724 مرکز افزایش یافته و همچنین موفق شده ایم به تعدادی از پژوهشکده ها ردیف بودجه اختصاص بدهیم.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از تحریمها اظهار کرد: با این همه وزارت بهداشت در دولت یازدهم ایجاد زیرساختهای مهمی را که برای پژوهش لازم بود در دستور کار خود قرار داد مانند راه اندازی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) که در سال گذشته 26 طرح با اعتبار 70 میلیارد ریال را مورد حمایت قرار داد.
وی گفت: موسسه نیماد یکی از کمبودهای کشور بود که با راه اندازی آن بودجه لازم برای پروژه های بزرگ تحقیقاتی تامین می شود.
ملک زاده با بیان اینکه باید بر روی پژوهشهای بزرگ و آینده نگر مانند آنچه در نیشابور با عنوان مرکز مطالعات سالمندی کوهورت شروع شده سرمایه گذاری کنیم افزود: حدود 179 پروژه از محل اعتبار یک درصد مانند مرکز سالمندی مزبور مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: از سه هزار و 307 شرکت دانش بنیان که در کشور تشکیل شده 912 شرکت مربوط به بخش سلامت می باشد که 171 طرح را به محصولات علمی تبدیل کرده و تولید تعدادی از داروها و واکسنها را در داخل کشور فراهم کرده است.
وی ایجاد سیستم ثبت مشخصات مبتلایان به بیماریهای خاص و برنامه کنترل سرطان را که برای اولین بار در مقیاس وسیع راه اندازی شده است از دیگر برنامه های دولت عنوان کرد و گفت: با ایجاد 12 سامانه در وزارت بهداشت دسترسی اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی به بیش از 40 هزار مجله علمی به صورت رایگان فراهم شده است.
ملک زاده، ایجاد کمیته ملی اخلاق را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و افزود: تا کنون 143 کمیته اخلاق در دانشگاهها با یک هزار عضو تشکیل شده تا کیفیت کارهای تحقیقاتی و نشر آنها سامان یابد.
وی اظهار کرد: دانشگاه نیشابور نیز با اینکه بسیار جوان است اما توانسته در این مدت رشد علمی خوبی داشته باشد و امیدواریم با کمک خیرین کمبودهای آن را جبران کنیم.
معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه نیشابور نیز در این بازدید گفت: حوزه پژوهش حلقه واسط بین آموزش و درمان است و با کاربردی تر شدن پژوهش شاهد افزایش کیفیت در این حوزه ها خواهیم بود.
سعید شیبانی افزود: نیشابور دارای ظرفیت استانی با نزدیک به نیم میلیون نفر جمعیت است که در سالهای اخیر شاهد اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان این شهرستان بوده ایم و برای تداوم این فعالیتها نیازمند حمایت خیرین هستیم.
در این مراسم از پژوهشگران برتر و جمعی از خیران نیک اندیش نیشابور قدردانی شد.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
خبرنگار: سعید صفارائی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
9869 / 6053انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *