جشنواره ترنم آسمانی به احیای هنر تواشیح کمک کردجشنواره ترنم آسمانی را می توان نخستین جشنواره ملی آیات دانست که در آذر ماه با حضور عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبریز برگزار شد و از برگزیدگان در رشته های همخوانی قرآن کریم، اجرای ‌تواشیح، مدیحه سرایی و ابتهال تجلیل شد و از هادی آرزم هنرمند موسیقیدان و شاگرد همایون خرم که هنر خود را در خدمت قران درآورده و آثار ماندگاری را خلق کرده، قدردانی شد.
محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: 284 اثر از استان های قم، اصفهان، لرستان و آذربایجان غربی در بخش های همخوانی قرآن، اجرای ‌تواشیح، مدیحه سرایی و ابتهال شرکت کردند که از این تعداد 77 اثر در بخش اجرای زنده، 168 اثر در بخش تولیدات استودیویی و 39 اثر در بخش ویژه با عنوان شهدای مدافع حرم شرکت داده شد.
غلامرضا شاه میوه اصفهانی با اشاره به ویژگی های جشنواره ترنم آسمانی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: این جشنواره دومین جشنواره ای بود که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و گروه تواشیح و همخوانی طارق تبریز برگزار شد.
وی که عضو هیات داوران و دبیر هنری این جشنواره بود، افزود: هدف از برپایی این جشنواره احیای هنرهای تواشیح و ابتهال و ارزشگذاری به آثاری است که در این زمینه در استودیو ضبط می شود و موضوع آن اشعار دینی، مدح پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت است.
این استاد صوت و لحن افزود: پس از فراخوانی که منتشر شد، بسیاری از گروه های هنری در حدود 300 اثر را در حوزه انشاد دینی، تواشیح، همخوانی قرآن و ابتهال به دبیرخانه ارسال کردند و این مسابقات طی دو روز برگزار شد و به گروه های برتر هدایایی اهدا شد.
وی افزود: در کنار تلاوت قرآن برخی هنرها ظاهر شد که آبشخور آنها قرآن بود که این هنرها بیشتر در کشورهای عربی ظهور کرد و در کشور ما نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشته های تواشیح و ابتهال با استقبال جوانان روبرو شد و گروه های فراوانی به این هنر روآوردند.
شاه میوه افزود: البته در دهه اخیر به دلیل رواج یافتن موسیقی پاپ و تغییر ذائقه مردم این هنر کمرنگ شد و در این جشنواره دیدیم که برخی از این گروه ها که از دور خارج شده بودند، دوباره انگیزه ای برای حضور در مسابقات پیدا کردند.
وی افزود: رشته های انشاد انفرادی، آکاپلا که نوعی از هنر آوایی محسوب می شود و صدای انسان جایگزین ساز می شود و همچنین آثار چند زبانه موسیقایی به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی، همخوانی قرآن و تواشیح در این جشنواره با استقبال روبرو بود.
جشنواره هنری آیات در 11 رشته به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل پوستر در استان زنجان، نقاشی در استان گلستان، فیلم اعم از مستند کوتاه، داستانی، مستند و انیمیشن در استان بوشهر، داستان نویسی در جنوب استان کرمان، شعر در استان لرستان، نقاشیخط در استان یزد و هنرهای نمایشی در استان فارس است که رشته های خوشنویسی و کاریکاتور در سطح بین المللی برگزار می شود.
فراهنگ**1003**1823 خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *