کیفیت پایین محصولات فرهنگی خسارت بار استبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمود صلاحی عصر دوشنبه در نشست هماهنگی چهارمین همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار کرد: متاسفانه امروزه در حوزه محصولات فرهنگی به خصوص در بخش کودکان و نوجوانان شاهد محصولاتی نامناسب با نوشته های انگلیسی و اسباب بازی هایی با شخصیت های انیمیشن های خارجی هستیم که بازار گسترده ای در ایران دارند.
صلاحی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان از طریق محصولات فرهنگی به صورت غیرمستقیم تربیت می شوند، افزود: اگر محصولی متناسب با ارزش ها و مفاهیم جامعه خود تولید نکنیم علاوه بر زبان فارسی اصل فرهنگ فراموش می شود.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، هدف از برگزاری همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی را تبیین معیارها، شاخص ها و استانداردهای تولید محصولات فرهنگی عنوان کرد و گفت: چهارمین دوره این همایش و جشنواره با حضور متخصصان و اساتید مجرب و با همکاری 24 نهاد فرهنگی برگزار می شود.
وی افزود: تنها تولید کتاب و مقاله در همایش و جشنواره ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت فرهنگی، کافی نیست بلکه محصولاتی که در این جشنواره نشان کیفیت دریافت می کنند، ضمن تولید، تبلیغ و شناساندن به مردم، باید زمینه ای برای عرضه آنها فراهم شود.
صلاحی با تاکید بر تبیین و نهادینه سازی ارتقای محصولات فرهنگی در جامعه گفت: رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال 96 به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» به صورت مستقیم و غیرمستقیم مفهوم فرهنگ را مورد توجه قرار دادند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: زیربنای اقتصاد فرهنگ است و امروز با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی، فرهنگ اهمیت دارد و در زمینه های مختلف باید آن را مورد توجه قرار دهیم.

*ارسال 93 مقاله علمی به چهارمین همایش ارتقای کیفیت
دبیر چهارمین همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی نیز در این نشست با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت‌های این همایش گفت: در سه دوره گذشته بر تولید ادبیات نظری و تئوریک در حوزه محصولات فرهنگی و تعیین شاخص‌های استاندارد تاکید شد تا زمینه مناسبی را برای تولید این محصولات فراهم کند.
سیدمجید کمالی افزود: با توجه به فراخوان چهارمین دوره همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی، 93 مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد 42 مقاله از نهادهای مختلف فرهنگی بود و در نهایت 21 مقاله، برتر شناخته شده و در قالب مجموعه کتاب مقالات همایش منتشر خواهد شد.
رئیس مرکز مطالعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: چهارمین همایش و جشنواره ملی ارتقای کیفیت، فعالیت های خود را با نگاه کاربردی در پنج حوزه کتاب کودک، بازی‌های رایانه‌ای، سینما، معماری ایرانی اسلامی و مد و پوشش متمرکز کرد و پژوهش هایی در این حوزه ها با کمک پژوهشگران موسسات و بعضی از سازمان‌ها و نهادها انجام شد که نتایج این پژوهش ها در قالب کتابی منتشر و در آیین اختتامیه همایش رونمایی می شود.
وی، فراتحلیل همایش‌های پیشین، انجام پژوهش هایی با موضوع ارتقای کیفیت از منظر رهبر معظم انقلاب، نوع‌شناسی محصولات و فعالیت های فرهنگی، شاخص پژوهی اخلاق شهروندی و انتشار این پژوهش ها در قالب کتاب را از دیگر اقدامات چهارمین دوره همایش و جشنواره ملی ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی عنوان کرد.
کمالی افزود: در بخش جشنواره محصولات فرهنگی، در حوزه فعالیت‌های مردمی و فعالیت‌های دستگاهی به محصولات برتر نشان کیفیت اهدا می‌شود که از حدود 300 محصول ارسال شده به دبیرخانه، 30 محصول برتر شناخته شده و تندیس و نشان کیفیت را دریافت می کنند.
وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی از 13 تا 30 دی ماه گفت: علاوه بر برگزاری 17 کارگاه آموزشی و نشست تخصصی در مراکز مختلف پژوهشی، پنج نشست تخصصی 30 دی ماه، آیین اختتامیه همایش، در مجموعه باغ کتاب تهران، برگزار می شود.
محمد ناظمی اردکانی رئیس کمیته علمی چهارمین همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی نیز در این نشست به بیان فعالیت های کمیته علمی پرداخت و گفت: این همایش از حوزه نظری به حوزه کاربردی سوق پیدا کرده تا در حوزه اجرا و کاربرد به شاخص ها و معیارهای تولید محصولات فرهنگی دست پیدا کنیم.
در پایان این نشست از پوستر چهارمین همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی رونمایی شد.
نشست هماهنگی چهارمین همایش و جشنواره ملی دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات، آثار و فعالیت های فرهنگی عصر دوشنبه با حضور محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و اعضای شورای سیاست گذاری این جشنواره در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7245/ 1539انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *