پاییز زمان مناسبی برای اکران فیلم نیستبه گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدرضا شفاه در نشست «یک روز، یک تجربه» در حاشیه هشتمین جشنواره فیلم «عمار» درباره تجربه اکران سینمایی فیلم «بیست و یک روز بعد» اظهار کرد: وقتی ما در حال ساخت فیلم کوتاه هستیم مهمترین کاری که انجام می دهیم این است که کار را به سرانجام برسانیم، اما در فیلم سینمایی وقتی پس تولید تمام می‌شود هیچ چیز تمام نشده و تازه کار شروع شده است.
وی توضیح داد:در فیلم سینمایی اکران، گردش مالی و دیده شدن مهم و مساله این است که آیا فیلم می‌تواند مثل بچه ای که به دنیا آمده چرخه حیات خود را به درستی طی کند یا نه؟
وی انتخاب شرکت پخش کننده فیلم را نخستین اقدام از مرحله اکران فیلم دانست و افزود: پخش کننده در سینمای حرفه‌ای به شرکت‌هایی گفته می شود که برای اینکه فیلم روی پرده بیاید باید با تعدادی از سینماها به توافق برسند تا به طور همزمان اکران داشته باشند طبیعتا نمی شود امروز فیلم در یک سینما اکران شود و در یک سینمای دیگر، چهار ماه بعد.
تهیه کننده «بیست و یک روز بعد»، افزود: شرکت های حرفه ای کسانی هستند که به صورت مستمر و مداوم با سالن دارها و سینمادارهای کشور در ارتباط هستند و آنها را ترغیب می کنند که فیلم شما را پخش بکنند البته این حداقل انتظاری است که تهیه کننده ها از سینمادارها دارند و امروز پخش کننده ها علاوه بر اینکه این حداقل را انجام می دهند مهمترین کارشان این است که تلاش موثری برای دیده شدن داشته باشند از جمله کارهای دیگری که انجام می دهند این است که برای امور تبلیغات در فضای مجازی و در سطح شهر و تلویزیون جریان سازی می کنند.
مدیرعامل باشگاه فیلم سوره درباره فرآیند انتخاب تاریخ اکران فیلم «بیست و یک روز بعد» گفت: ما با یک شرکت پخش صحبت کردیم و قرار شد در مرداد ماه فیلم را اکران کنیم اما بعد دیدیم جریان های متعددی هستند که به لحاظ قدرت پیشتاز اند در تلاش هستند تا به انحای مختلف اکران مرداد ماه را از ما بگیرند به همین دلیل ما به شدت ترغیب می شدیم که پاییز اکران کنیم.
وی اضافه کرد: ما تیمی را داشتیم که تحقیق و اکران فیلم ها را در پنج سال گذشته بررسی کردند و دیدند مهمترین فصل اکران بعد از نوروز، تابستان است و در تابستان هم بهترین ماه اکران مرداد و شهریور است. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که پاییز زمان مناسبی برای اکران نیست و بالا و پایین زیاد دارد برای همین مقاومت کردیم که اکران تابستان را از دست ندهیم.
شفاه گفت: با توجه به اینکه در تابستان چند فیلم طنز پرفروش هم داشتیم و به طور کلی سینمادارها از چنین آثاری بیشتر استقبال می کنند مذاکرات پیچیده ای با این دوستان داشتیم که کمک حوزه هنری هم در آن خیلی موثر بود تا در این مافیا و پیچیدگی هایی که وجود دارد بتوانیم زمان مناسبی برای اکران مشخص کنیم. در نهایت پخش را متقاعد کردیم که پای حرفی که زده بودیم بماند.
وی درباره شرکت دو شرکت بزرگ و معروف به عنوان بهترین پخش کننده های شناخته شده اظهار کرد: این پخش کننده ها درباره همه فیلم ها خوب عمل نمی کنند. اساساً فیلم هایی که به لحاظ فروش در رقابت نیستند اگر در اختیار هر پخش کننده‌ای قرار بگیرند احتمال دارد اکران ناموفقی را تجربه کنند چرا که پخش کننده اکران از سر رفع تکلیف این کار را برایشان انجام می دهد.
این تهیه کننده سینما با اشاره به اینکه پاییز امسال فیلم های متعددی اکران شد که پشت سرهم با شکست مواجه شد، افزود: فیلمی که در سی و پنجمین جشنواره ملی فجر جزو پنج فیلم برگزیده مخاطبان بود اما در اکران اتفاق بدی برایش افتاد. فیلم دیگری به خاطر فشاری که وارد شد فقط اکران صبح به آن دادند، این قبلا سابقه نداشته است. برای اینکه صف اکران ها شلوغ، تعداد سالن ها کم و متقاضی ها زیاد بود و با توجه به اینکه بدنه اقتصادی سینماها بسیار نحیف است، چندان برای پذیرش این حجم از اکران مناسب نیست.
وی خاطرنشان کرد: خیلی ها فکر می کنند برای اینکه در سینمای حرفه ای کشور فعالیت کنند باید به نهادهایی مثل حوزه هنری بپیوندند ولی من به شما توصیه می کنم اگر می‌خواهید فیلمتان به اکران و نمایش خانگی برسد فقط یک راه دارد و آن این است که سماجت کنید و کاری را که فکر می کنید درست است انجام دهید.

هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار از ششم الی 15 دی ماه در تهران و دیگر نقاط کشور برگزار می‌شود.
محور این دور از جشنواره «کار و کارگر» و یادبود 14 هزار شهید کارگر کشور است.
در مراسم افتتاحیه این رویداد که در سالن شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار شد نادر طالب زاده دبیر جشنواره فیلم عمار با بیان این که انقلاب را باید انقلابی ها به تصویر بکشند، اظهار داشت: سینما را باید دغدغه مندان از دست بساز بفروش های رسانه ای خارج و به اهلش واگذار کنند.
وی عمار را به جهاد سازندگی در دوران اوایل انقلاب تشبیه کرد و خاطرنشان کرد: عمار در بخش رسانه در حال احیای حال جهادی است.
فراهنگ**9246** 1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *