بودجه هشت هزار میلیارد تومانی پاسخگوی نیازهای آموزش عالی کشور نیستبه گزارش ایرنا مجتبی شریعتی نیاسر، روز دوشنبه در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شیراز افزود: اگر می خواهیم علم و پژوهش کشور ارتقا چشمگیری داشته باشد، لازم است دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اختصاص بودجه کافی و لازم برای این حوزه اهتمام داشته باشند و همچنین قوانین مورد نیاز برای خودکفایی مالی دانشگاه ها تدوین و مسیر برای این هدف هموارتر شود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: بودجه ای که در دنیا صرف آموزش عالی می شود به مراتب از کشور ما بیشتر است و این در حالی است که نبوغ علمی ایران به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورهاست.
شریعتی نیاسر ادامه داد: هم اینک 2 هزار و 500 مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد و در سال 92 جمعیت دانشجویی ما پنج برابر رشد جمعیت دانشجویی دنیا بوده است که این بیانگر افزایشی بی رویه است اما با توجه به واقعیت ها باید این تهدید به فرصت تبدیل شود و برای این سرمایه انسانی برنامه ریزی صورت گیرد.
او گفت: در دنیا افزون بر 250 میلیون جمعیت دانشجویی وجو دارد که هر 10سال 4.2 درصد افزایش می یابد لیکن این افزایش در ایران هر 10سال 7.8 درصد است و حدود 2 برابر بیشتر از میانگین جهانی جمعیت دانشجویی افزایش داشته است.
معاون آموزشی وزیر علوم، با اشاره به ارایه طرح آمایش آموزش عالی که در سال 93 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، اظهار داشت: نخستین گام مهم برای مهار افزایش جمعیت دانشجویی در کشور در سال 92 برداشته و جلو رشد جمعیت دانشجویی در کشور گرفته شد.
وی، با تاکید بر عدم ورود مراکز آموزش عالی به هر رشته و دوره ای، گفت: دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی به لحاظ کمی افزایش پیدا کردند و به دلیل نبود نظارت کافی با وجود هدف گذاری اولیه به دانشگاه های حضوری تبدیل شدند، البته در سال های اخیر وضعیت دانشگاه پیام نور در این زمینه مناسب تر شده و به سمت برگزاری دوره های غیر حضوری سوق پیدا کرده است.
شریعتی نیاسر بیان کرد: به سبب نداشتن امکانات لازم، ناگزیر به اجرا طرح ساماندهی و یا ادغام برخی دانشگاه ها هستیم که امیدواریم با بهره گیری از کمک برخی دانشگاه های مطرح کشور مانند دانشگاه شیراز بتوانیم در این مسیر و به منظور کیفی سازی امور اقدامات خوبی انجام دهیم.
این مقام مسئول، همچنین بر لزوم تمرکز زدایی تاکید کرد و گفت: سال 95 کارگروه تدوین برنامه های درسی به خود دانشگاه هاواگذار شد، بسیاری ازامور دیگر نیزبه زودی به دانشگاه ها واگذارخواهد شد و اختیارات آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند.
شریعتی نیاسر ادامه داد: انتظار این است که نقش محوری را در هر منطقه، دانشگاه های مهم داشته باشند و درخواست های آنها به جای ارجاع به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خود منطقه بررسی و در مورد آنها تصمیم مقتضی اتخاذ و در نهایت مسایل هر منطقه در خود منطقه تصمیم گیری شود.
وی گفت: این وزارتخانه همچنین مبادرت به تدوین نظام آماری یکپارچه ای کرده که در برگیرنده تمام اطلاعات آماری آموزش عالی است و این طرح تا کنون حدود 60 درصد پیشرفت دارد.
شریعتی نیاسر افزود: همچنین این وزارتخانه ظرف سه سال گذشته برای ایجاد 70 رشته بین رشته ای مجوز صادر کرده است.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فارس که یکی از استان های منطقه هفت کشور است با چهار هزار و 352 نفر عضو هیات علمی، 70 درصد سهمیه این منطقه را در این زمینه به خود اختصاص داده است، 42 درصد از این هیات علمی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی، 22 درصد وزارت علوم و 21 درصد نیز متعلق به دانشگاه علوم پزشکی است.
شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه بیش از 180 مرکز آموزش عالی در فارس وجود دارد گفت: از مجموع دانشجویان استان فارس 62درصد در مقطع کارشناسی و حدود 2درصد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند و این ویژگی ها جایگاه فارس را در کشور و منطقه هفت بارزتر می کند.
وی اضافه کرد: دانشگاه شیراز با بیش از 70 سال قدمت، در طول فعالیت خود از استادان فرهیخته ای در کشور و دنیا برخوردار بوده است و افزون بر این، دانشگاه شیراز اولین های زیادی را نظیر قرارداد خواهر خواندگی با دانشگاه های برتر دنیا و صادر کردن نخستین مدرک بین المللی در ایران به خود اختصاص داده است.
شریعتی نیاسر، در مورد پیشنیه سرپرست جدید دانشگاه شیراز هم بیان داشت: حمید نادگران، شخصیت فرهیخته و آشنا با مسایل اجرایی، آموزشی و پژوهشی است و به صورت سلسله مراتبی در کار پیشرفت کرده و تجربه نشان داده این گونه افراد در پیشبرد بهتر امور موفق تر هستند.
در این آیین، حمید نادگران به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه معرفی و از خدمات ابراهیم گشتاسبی راد، سرپرست پیشین این دانشگاه تجلیل شد.
9873 /6118
خبرنگار: محمدامین افشارپور ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *