فرماندار: شهرستان سقز 509 جا مانده از تحصیل زیر 10 سال داردبه گزارش ایرنا، فرماندار و رئیس شورای پشتیبانی سواد آموزی عصر یکشنبه در آیین تجلیل از آموزشیاران نهضت سواد آموزی این شهرستان گفت: باید شناسایی، جذب و آموزش سواد به افراد رده سنی 6 تا 9 سال که شرایط تحصیل را نداشته‌اند از اولویت‌های آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی باشد.
علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه آمار کنونی بیسوادی در سقز، زیبنده این شهرستان فرهنگی نیست، اظهار کرد: باید از تمام امکانات برای ریشه کنی بیسوادی و انسداد مبادی آن بهره گرفته می شود.
وی با اشاره به اینکه آموزگاران و فعالان عرصه سواد آموزی، گمنامان توسعه همه جانبه هستند، افزود: آگاهی سازی جامعه و تلاش برای باسواد کردن حتی یک نفر، خدمتی ارزشمند به نسل های آینده است.
ورمقانی تاکید کرد: تلاش تاثیرگذار برای انسداد مبادی بیسوادی نیازمند عزم ملی و مشارکت همگانی است و آموزشیاران نهضت سواد آموزی وظیفه سنگینی در این خصوص بر عهده دارند.
رئیس اداره سواد آموزی سقز هم با بیان اینکه رشد سوادآموزی و جذب بیسوادان در این شهرستان مناسب است، گفت: 11 هزار و 108 بیسواد بین سن های 10 تا 49 سال شناسایی شده اند.
محمد فرخی افزود: تاخیر زمانی در آغاز بکار نهضت سواد آموزی در استان کردستان و به تبع در سقز و فقر فرهنگی در روستاها از دلایل آمار بالای بیسوادی در این شهرستان است.
وی یادآور شد: بر اساس آخرین آمار نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال گذشته، 146 هزار و 831 نفر از جمعیت این شهرستان بین 10 تا 49 سال هستند که میزان باسوادی در این سنین، 94 و یک دهم درصد است.
فرخی اضافه کرد: در سال جاری 2 هزار و 178 نفر در شهرستان سقز در دوره های سوادآوزی، تحکیم و انتقال جذب کلاس های نهضت سواد آموزی شدند.
225 نفر آموزش دهنده به افراد بیسواد و کم سواد در شهرستان سقز فعالیت می کنند که در این مراسم از تعدادی از این آموزشیاران با اهدای لوح تقدیر شد.
شهرستان سقز به عنوان دومین شهرستان استان کردستان از نظر جمعیت، بیش از 226 هزار نفر جمعیت دارد و در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.
خبرنگار: ابراهیم محمدحسینی ** انتشار: مجید سلیمانی
7249/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *